Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pomalu pečená kachna

Bobhy 0

Link na původní recept zde.

Ingredience (Co budeme potřebovat):

  • čerstvá, chlazená nebo zmrazená kachna
  • sůl, celý kmín
  • dobrá nádoba na pečení s víkem
  • pečicí trouba
  • dostatek času

Aby kachna nebyla „samá kost“, měla by vážit alespoň dva kilogramy. Nejchutnější jsou kachny z domácího chovu. Pak kachny chlazené. Jenže někdy nemáme jinou možnost, než koupit kachnu mraženou (nebo se necháme zlákat výhodnou akční cenou mražených kachen). I z té bude dobrá pečínka, jen ji musíme nechat zvolna rozmrazit bez žádného urychlování. To trvá celý den. Příklad: Chceme-li podávat mraženou kachnu k nedělnímu obědu, vyndáme ji z mrazáku v sobotu dopoledne.

Syrovou kachnu krátce opláchneme studenou vodou a dobře osušíme svrchu i uvnitř. Tím také zkontrolujeme, zda se uvnitř kachny nenachází sáček s droby – jestli ano, vyjmeme je a zatím odložíme. Kachnu dobře prohlédneme ze všech stran. Jestliže má na křídlech a na biskupu zbytky brků, vezmeme (technickou) pinzetu a vytaháme je.

Při pečení kachny musíme počítat s dlouhou dobou tepelné úpravy. Je vyzkoušeno, že kachna je dokonale měkká, když ji pečeme asi pět hodin. Ovšem pozor – při nízké teplotě kolem 100 stupňů Celsia. Nic se nestane, když si jeden den (třeba v sobotu navečer) kachnu tak zvaně „předpečeme“ a dopečeme ji druhý den dopoledne.

Do kachní kůže a do vnitřku kachny vetřeme asi lžičku soli. Necháme chvíli odležet. Zapneme troubu na nejvyšší stupeň. Připravíme si pekáč s víkem. Víko musí dobře přiléhat. Měl by být tak velký, aby se do něj kačena vešla „tak akorát“. Osvědčené jsou tak zvané „dušáky“ obdélníkového tvaru (spodek je stejný jako vrchní díl) či oválné vyšší zapékací nádoby z jenského skla. Ovšem vynikající jsou těžké litinové kastroly či pekáče.

Kachnu vložíme do pečicí nádoby a z obou stran posypeme kmínem. Co z ní spadne, zůstane v pekáči. Otočíme ji na prsa a podlijeme asi decilitrem vody, víc ne. Pekáč zakryjeme poklicí, vložíme do rozpálené trouby a teplotu snížíme na 100 stupňů Celsia. Jestliže si kachnu „předpékáme“ den dopředu, necháme ji péct tak dvě hodiny, pak troubu vypneme a kačenu v ní necháme až do vychladnutí. Po celou dobu si jí nemusíme všímat.

Kachna připravená do trouby

Druhý den asi tři hodiny před podáváním pečené kachny opět zahřejeme troubu, kačenu obrátíme na záda, přikryjeme, dáme do trouby, snížíme teplotu a další dvě a půl hodiny kachnu pečeme při 100 stupních. Po té době bude kachní maso dokonale měkké, ale pečená kachna ještě nebude mít tu pravou vykřupanou zlatou kůrku.

Kachna po „otočce“ za záda

Jestliže pečeme kachnu v den podávání, musíme na pečení počítat čtyři až pět hodin. Kachnu vložíme do rozpálené trouby, snížíme teplotu na sto stupňů a dvě a půl hodiny zvolna pečeme. Pak pečenou kachnu obrátíme na záda a pečeme další dvě hodiny.

V tomto bodě se oba postupy sešly, takže další krok je stejný:

Sundáme víko pekáče, kačenu dobře polijeme vypečeným sádlem a šťávou, teplotu v troubě zvýšíme na 200 stupňů a asi dvacet minut až půl hodiny kachnu dopečeme.

Hotová kachnička připravená k servírování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *